Ekonomi

ABD ile Çin arasındaki ‘casus balonu’ krizi

Gazetecilere telekonferans yöntemiyle açıklama yapan Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, “ABD hükümeti, ABD anakarası üzerinde bir yüksek irtifa gözetleme balonu tespit etti ve şu anda onu takip ediyor. Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı (NORAD) dahil olmak üzere ABD hükümeti balonu yakından izliyor. Balon şu anda yüksekte. sivil hava trafiğinin oldukça üzerinde ve yerdeki insanlar için herhangi bir tehdit oluşturmuyor. fiziksel veya askeri bir tehdit oluşturmuyor.”sözlerini kullandı.

Daha önce de bu tür balon olaylarının yaşandığını hatırlatan Ryder, söz konusu balonun tespit edildikten sonra istihbarat toplamaması için gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.

Ryder’ın ardından gazetecilere açıklama yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Pentagon yetkilisi şu bilgileri verdi:

“Bu yüksek irtifa gözetleme balonunun Çin’e ait olduğundan eminiz. Bu tür balonlar birkaç yıl önce gözlemlendi. Başkan (Joe) Biden bundan haberdar edildi ve askeri bir seçenek talep etti. (Savunma) Sekreteri (Loyd) Austin Filipinler yolunda. “Üst düzey savunma yönetimini topladı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ve NORAD Komutanı Orgeneral Van Herk, parçaların düşeceği yerlerde doğabilecek riskler nedeniyle balona saldırılmaması tavsiyesinde bulundu.”

Yetkili, balonun ABD’den istihbarat toplama yeteneğini zayıf olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Konunun ciddiyeti konusunda ABD’nin Çinli yetkililerle temasa geçtiğini belirten yetkili, balonun önceki gün Montana eyaletinin üzerinde olduğunu (ABD’nin Montana eyaletinde nükleer silahları olduğunu) ve düşürülmesi halinde, yerde kalması büyük hasara neden olabilir.

Yetkili, özellikle balonun rotasının ABD’nin hassas tesislerinin üzerinden geçtiğine dikkat çekerken, istihbarat toplama kapasitesinin zayıf olduğunu ve Amerikan ordusunun gerekli önlemleri almaya devam ettiğini belirtti.​

haber-damal.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu