Ekonomi

ABD veri merkezlerinde yeşil enerji için Büyük Teknoloji’den yardım istiyor

Veri merkezlerinin hızla artan elektrik talebine yanıt olarak Biden yönetimi, iklim dostu enerji üretimine yatırımı teşvik etmek üzere büyük teknoloji şirketleriyle temaslarda bulunuyor. ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm, bu çabaların, jeneratif yapay zeka gibi kapsamlı veri işleme gerektiren teknolojilerin benimsenmesinden önemli ölçüde etkilenen elektrik kullanımındaki beklenmedik artışı ele almayı amaçladığını açıkladı.

Granholm, yönetimin halihazırda net sıfır emisyona ulaşmayı taahhüt etmiş olan birkaç büyük veri şirketiyle görüşmeler yaptığını kaydetti. Görüşmelerde, bu şirketlerin temiz enerji ilkelerine bağlı kalarak artan enerji ihtiyaçlarını karşılamanın bir yolu olarak bir nükleer enerji türü olan küçük modüler reaktörlere toplu olarak yatırım yapma potansiyeli araştırıldı. Bu işbirlikçi yaklaşım aynı zamanda siparişlerin birleştirilmesi yoluyla maliyetlerin düşürülmesine de yardımcı olabilir.

Bakan, yönetimin, teknoloji şirketlerinin temiz enerji için şebekeden yararlanacaksa, şebekenin güç kaynağına katkıda bulunmaları gerektiği yönündeki duruşunu vurguladı. Bu diyalog teknoloji şirketleri, kamu hizmetleri ve nükleer şirketler arasında devam ediyor, ancak belirli bir şirket ismi verilmedi.

Elektrik Enerjisi Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan son tahminler, on yılın sonuna kadar veri merkezlerinin ABD’de üretilen toplam elektriğin %9’unu tüketebileceğini ve mevcut tüketimlerini iki katından fazla artırabileceğini gösteriyor. Bu durum, Başkan Joe Biden’ın iklim değişikliğine karşı daha geniş çaplı mücadelenin bir parçası olarak 2035 yılına kadar enerji sektörünü karbondan arındırma hedefi için bir zorluk teşkil ediyor.

ABD’de inşa etme lisansına sahip tek küçük modüler reaktör şirketi olan NuScale, geçtiğimiz yıl elektrik alım anlaşmalarının yetersizliği nedeniyle tek projesini iptal etmek zorunda kaldığında bir gerileme yaşadı. Granholm, bu durumun yeni nükleer projelerin başarılı olabilmesi için enerji alımına yönelik net taahhütlerin gerekliliğinin altını çizdiğini belirtti.

Geçtiğimiz hafta Beyaz Saray, nükleer enerjiyi iklim değişikliğiyle mücadele için gerekli olan karbonsuz elektriğin kilit bir kaynağı olarak kabul ederek ABD’de yeni nükleer enerji santrallerinin geliştirilmesini hızlandıracak yeni girişimler başlattı. Ancak şu anda ülkede yapım aşamasında olan yeni bir nükleer santral bulunmuyor.

Georgia’daki Vogtle tesisinde bulunan ABD’deki en genç nükleer reaktörler, 2023 ve 2024 yıllarında ticari faaliyete başlamadan önce önemli gecikmeler ve bütçe aşımlarıyla karşılaştı. Granholm, nükleer seçeneklerin ötesinde, teknoloji şirketlerinin jeotermal de dahil olmak üzere diğer temiz enerji türlerini de değerlendirdiğini belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu