Ekonomi

ABD’de özel sektör istihdamı Nisan ayında tahminleri aştı

ABD’de özel sektör istihdamı Nisan ayında ekonomistlerin beklentilerini aşarak önemli bir artış kaydetti. Bugün açıklanan ADP İstihdam raporuna göre, Mart ayındaki 208,000’lik yukarı yönlü revize edilmiş artışın ardından özel sektör istihdamı 192,000 kişi arttı. Son rakamlar ekonomistler tarafından öngörülen 175,000 istihdam artışı konsensüsünü aştı.

Mart ayı verilerinin ilk açıklanan 184,000’den revize edilmesi istihdam piyasasının gücünü daha da vurgulamaktadır. Bu rapor, Çalışma Bakanlığı’nın Nisan ayı için hem kamu hem de özel sektör işlerini içeren daha kapsamlı istihdam raporunu yayınlamasından sadece iki gün önce geldi.

Federal Rezerv’in bugünkü toplantısı öncesinde, merkez bankasının gösterge gecelik faiz oranını Temmuz ayından bu yana değiştirmeyerek %5,25 ila %5,50 aralığında tutması bekleniyor. Fed, Mart 2022’den bu yana politika faizini toplam 525 baz puan artırdı. Olası bir faiz indirimine ilişkin piyasa beklentileri değişti ve tahminler Haziran’dan Eylül’e kaydı.

Bazı ekonomistler işgücü piyasasında bir yavaşlama öngörerek borçlanma maliyetlerinde Temmuz ayı gibi erken bir tarihte olası bir indirim öngörürken, diğerleri Fed’in faizleri düşürmeye başlaması için fırsatın yakında azalabileceğine inanıyor.

Yaklaşan Çalışma Bakanlığı raporunun da güçlü bir istihdam piyasasını yansıtması bekleniyor; özel istihdamın Nisan ayında 190.000 kişi arttığı tahmin ediliyor ve bu rakam ADP’nin bildirdiği artışın biraz altında. Toplam tarım dışı istihdamın ise Mart ayındaki 303.000’lik artışa kıyasla 243.000 kişi arttığı tahmin ediliyor. İşsizlik oranının %3,8’de sabit kalacağı ve yıllık ücret artışının Mart ayındaki %4,1’den biraz yavaşlayarak %4,0’a gerileyeceği tahmin ediliyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu