Dünya

Alman gazeteci: Batı’nın artık Rusya’nın Ukrayna’daki çatışmayı kazanabileceğini anlaması gerekiyor

Fasbender, Berliner Zeitung gazetesi için kaleme aldığı yazıda, “Savaşta geriye kalan yaklaşık 780 günün ardından artık gerçeklerle yüzleşmenin zamanı geldi” ifadesini kullandı.

Yeni karşı taarruz operasyonunu hazırlamak için Ukrayna’nın birkaç yüz bin deneyimli askerin yanı sıra çok sayıda teçhizat, silah ve mühimmata ihtiyaç olduğunu kaydeden gazeteci, Kiev’in ilan ettiği 1991 sınırlarına ulaşma hedefi için ‘hayal’ nitelendirmesinde bulunarak Batı ülkelerinin savaş ekonomisine geçmeleri durumunda bile bunun mümkün olmadığını kaydetti.

Almanya ve Batı politikacılarının çatışmanın çözümüne yönelik belirli seçeneklerin kabul edilebilirliği konusundaki tutumlarını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini belirten Fasbender, “Almanya’da hep aynı klişe formüller tekrarlanıyor: ‘Rusya’nın kazanmaya hakkı yokmuş, Ukrayna’nın kaybetmemeliymiş.’ Hakkı var. Kaybetmeli. Sanki Almanya’nın söz hakkı varmış gibi. Gerçeklikle hiç ilgileniyor musun?” diye ekledi.

Alman gazeteci, Batı politikacılara değişen gerçekliğe doğru tepki verme ve dünya düzeninin yeni formatının inşasına ilişkin müzakereleri reddetmeme çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu