Haber

Çocukluk hayaliydi yolların kadın kaptanı oldu

– Çocukluk hayaliydi, yolların hanım kaptanı oldu

BARTIN – Şehirlerarası yolcu otobüslerinde şoför koltuğunda oturan ve her gün binlerce kilometre yol yapan Türkiye’nin sayılı kadın otobüs şoförlerinden Serenay Göç, kadınların çocukluklarını doldururken her işte başarılı olabileceğine de örnek oldu. rüyalar

27 yaşındaki Serenay Göç şehirlerarası otobüs şoförlüğü yapmaktadır. Türkiye’nin dört bir yanından Bartın’dan yolcu taşıyan Göç’ü yolcu otobüsünün şoför koltuğunda görenler büyük ilgi gösteriyor. Hayatlarında ilk kez bir kadın otobüs şoförü ile seyahat eden yolcuların şaşkınlığı, otobüsün perondan ayrılmasından birkaç dakika sonra yerini huzurlu ve keyifli bir yolculuğa bırakıyor. Serenay Göç, çocukluk hayali olan şehirlerarası otobüs kaptanlığı olmadan önce yaklaşık 10 yıl şehirlerarası otobüslerde hosteslik yaptı. Daha sonra E Sınıfı ehliyet için başvurdu. Yazılı ve uygulamalı sınavları başarıyla tamamlayan Göç, son bir yıldır şehirlerarası yolcu otobüslerinin kaptan koltuğunda oturuyor.

Hareket saatinden yaklaşık bir saat önce terminale gelen Göç, otobüse binmeden önce şoför koltuğuna oturarak otobüsün içini ve dışını tek tek inceliyor. Gidiş evraklarını aldıktan sonra hareket saatini beklerken erkek çalışma arkadaşlarıyla bir süre sohbet eden ve gezi anılarını paylaşan Göç, her mola öncesi ve bir manzara eşliğinde 4 yaşındaki kızını aramayı ihmal etmiyor ve onunla sohbet et.

Yolcular otobüste yerlerini aldıktan sonra emniyet kemerini takan Göç’ün temel ilkelerinden biri de trafik kurallarına harfiyen uymak. Seyir halindeyken her şeyi unutan ve sadece yola odaklanan Göç’ün ilgisi yolcular tarafından takdir ediliyor.

Her sefer sonunda kaptan olan Göç ile hatıra fotoğrafı çektiren yolcular, Göç’e dua ediyor ve iyi yolculuklar diliyor. Türkiye’nin sayılı kadın otobüs şoförlerinden biri olan Göç, kadınların her işi yapabilme becerisinin yegane örneklerinden biri. Küçüklüğünden beri büyük araçlara merakı olduğunu ve bu nedenle şehirlerarası otobüs kaptanlığı gibi sadece erkeklere mahsus bir mesleği seçtiğini söyleyen Göç, “Otobüs şoförlüğü serüvenim büyüklere olan sevgim ve ilgimle başladı. Genel olarak tüm motorlu taşıtlara ilgim var.Kamyonları da çok seviyorum. Kariyerime önce hostes olarak başladım. 9 yıl asistan ve hostes olarak çalıştım. E Sınıfı ehliyetimi aldıktan sonra 1 yıldır kaptan koltuğundayım” dedi.

Kendisini şoför koltuğunda görenlerin önce şaşırdığını sonra çok sevindiğini söyleyen Göç, “Beni otobüsün şoför koltuğunda görenler tabi ki şaşırıyor çünkü ben kadınım. Şaşıranlar da var. “Sürecek misin?” gibi sorular soruyorlar, “Yolcularımız direksiyon başında benim fotoğraf ve videolarımı çekiyorlar. Bunları sosyal medyalarında paylaşıyorlar. Arkadaşlarına, akrabalarına gönderiyorlar” dedi.

Bir kadın olarak erkeklerin baskın olduğu otobüs şoförlüğü mesleğinde zorluklarla karşılaştığını ancak bunların aşılabilecek şeyler olduğunu kaydeden Göç, “Genelde erkeklerin egemen olduğu bir yerde çalıştığım için ufak tefek sıkıntılar oluyor hep. , ama aşılmaz değil.Kızımı gezileri özledim.4 yaşındaki kızım Nefes Mira’yı özledim.İki çocuğum var.Bize annem bakıyor.

Aynı otobüste dönüşümlü olarak şoför koltuğuna oturan Emin Güngör, Göç ile çalışmanın son derece keyifli olduğunun altını çizerek, “Yaklaşık bir yıldır birlikte çalışıyoruz. Serenay kaptanla çalışmaktan çok mutlu. hiçbir sıkıntısı yok bizde sıkıntı yok şoförü de 10 numara kendisi iyi sakin sakin direksiyona geçince herşeyi unutup yola odaklanıyor işini çok seviyor gerçekten gurur verici Kadın kaptanla çalışmak bir onurdur. Herkesin gurur duymasını istiyoruz. Dolayısıyla bu meslekte bir kadının olması gerçekten çok sevindirici” dedi.

Göç ile İstanbul’dan Bartın’a seyahat eden yolculardan Dilek Bayrak, “Bir kadının otobüs kaptanı olması gerçekten gurur verici. Serenay kaptan, kadının toplumun her alanında ne kadar başarılı olduğunun ve olabileceğinin simgesi. .Yolculuğumuzun her anı keyifle geçti.Çok dikkatli.Ve trafikte diğer sürücülere karşı çok saygılı.İşini sevdiği her yönüyle belli oluyor.Allah yolunu her zaman açık etsin inşallah.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu