Haber

EÜ’de girişimcilik ekosisteminin genç üyeleri: Girişimcilik Topluluğu

Ege Üniversitesi (EÜ) Sıhhat, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı (SKS) bünyesinde yer alan öğrenci toplulukları, Egeli gençler için akademik hayatın tamamlayıcı ögesi olma niteliğiyle faaliyetlerini sürdürüyor. Gençlerin sosyo-kültür, bilim, sanat, spor üzere pek çok alanda gerçekleştirmek istedikleri etkinliklere imkân sunan öğrenci toplulukları, düzenledikleri eğitimlerle öğrencilerin şahsî ve akademik gelişimlerine de katkı sağlıyor.

EÜ Girişimcilik Topluluğu (EGT) ise farklı alanlardaki varlıklı içerikli etkinlikleriyle girişimcilik ekosistemini yaymaya devam ediyor. Ege Üniversitesinde kendilerini geliştirebilecekleri alanlar bulunmasından memnunluk duyduklarını tabir eden Girişimcilik Topluluğu İdare Konseyi Lideri Baran Özcan, “Üniversitemizde Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın öğrenci odaklı misyonu ve desteğiyle kurulan topluluklardan biriyiz. Egeli öğrenciler olarak, kaliteli eğitimin yanı sıra, kendimizi geliştirebileceğimiz sosyal ortamlara da sahip olduğumuz için çok şanslı hissediyoruz” dedi.

“Üyelerimizin kendilerini keşfetmelerini sağlıyoruz”

Girişimcilik Topluluğu olarak gayelerinin girişimcilik ekosistemini yaymak olduğunu söyleyen Baran Özcan, “Üyelerimizin iş hayatına girmeden evvel bu alanda bilgi ve deneyim kazanarak kendilerini keşfetmelerini sağlıyoruz. Onların geleceklerini bu şuurla şekillendirmeleri maksadı üzerine kurulmuş bir topluluğuz. Bu emelimiz doğrultusunda gönüllülük aslıyla çalışan EGT ailesi üyelerimiz var. Birlikte çeşitli alanlarda etkinlikler, konferanslar, seyahat tertipleri düzenliyor ve projeler üretiyoruz. Projelerimizi oluştururken dokunabileceğimiz bütün insanların hayatına yarar sağlamayı hedefliyoruz. Onların istediklerini başarabilmeleri için ilham kaynağı olmak ve bunu yaparken de üyelerimizin deneyim kazanmalarını sağlayacak ortamlar oluşturuyoruz” diye konuştu.

“Etkinliklerimiz örnek teşkil edecek”

Topluluğun çalışmaları hakkında bilgi veren Baran Özcan, “Üyelerimizle birlikte pek çok faaliyette bulunuyoruz. Bilhassa toplumsal sorumluluk projelerimizle büyük bir titizlikle ilgileniyoruz. Örneğin ‘Geleceğini Renklendir’ projemizde eğitimde eşitliği sağlamak maksadıyla çalışıyoruz. İstekli olarak çalışan 42 kişilik öğrenci kümesiyle birlikte İzmir etrafındaki köy okullarını ve imkân bakımından yetersiz kalan başka etraf okulları belirliyoruz. Bu okulların muhtaçlıklarını mümkün olduğunca karşılayarak, öğrenciler için eğitime daha elverişli ortamlar sunmak istiyoruz. Birinci büyük ölçekli etkinliğimiz olduğu için bizleri heyecanlandıran ve ismini, ‘Entrepreneurship’ ve ‘Interesting’ sözlerinden türettiğimiz ‘Enteresting’ etkinliklerimizde ise girişimcilik ekosisteminde isimlerinden başarılarıyla kelam ettiren girişimcileri ağırlıyoruz. Uzman bireyler tarafından ‘Diksiyon ve Beden Dili’, “LinkedIn’, ‘Başarı İnşa Etme’, ‘Sunum Teknikleri’, ‘CV Hazırlama’ üzere pek çok bahiste üyelerimize girişimcilik ekosisteminde fark yaratmalarını sağlayacak bilgiler sunabilmek için eğitimler düzenliyoruz. Daha evvel ‘İş’te Kadın’ ismi altında düzenlediğimiz ‘Women’s World,’ etkinliğimizi de alanında uzman ve ilham verici bayanların iştiraki ile gerçekleştiriyoruz. Çok sayıda gazeteci, içerik, üretici ve üretimci ağırladığımız etkinliklerimizin örnek teşkil edeceğini de düşünüyoruz” dedi.

Baran Özcan, “Üyelerimizle birlikte büyük firmaları ziyaret ediyoruz. Bu firmalara ilişkin üretim bantlarını gezerek, sürecin işleyişini görmelerini sağlıyoruz. Birebir vakitte üyelerimizin, firma yöneticileriyle de sohbet edebilecekleri bir ortam oluşturuyoruz. Bu nedenle sık sık çeşitli alanlarda hizmet veren firmalara ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Hasebiyle belirlediğimiz maksatlar doğrultusunda, düzenlediğimiz daha birçok aktiflik sayesinde, Ege Bölgesinin en dinamik öğrenci topluluğu olmayı hak edecek formda çalışıyoruz. Üyelerimizle birlikte farkımızı keşfediyor, gün geçtikçe gelişmeye geliştirmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu