Haber

Hamas: İsrail, Gazze’deki hastaneleri hedef alarak Filistinlileri göçe zorluyor

Hamas, İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki hastaneleri hedef aldığını ve Filistinlileri göçe zorladığını bildirdi.

Hamas’ın üst düzey liderlerinden Usame Hamdan, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlediği basın toplantısında İsrail’in Gazze saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki hastaneleri ve altyapıyı bombalayarak halkı temel hizmetlerden mahrum bıraktığını ve Filistinlileri göçe zorladığını tüm dünyanın gördüğünü vurgulayan Hamdan, “Böylece işgalci 1948 Nakba’yı (felaket) yeniden yaşamayı hedefliyor. ” söz konusu.

Gazze Şeridi’nde faaliyet gösteren 35 hastanenin 25’inin hizmet dışı olduğuna dikkat çeken Hamdan, İsrail ordusunun Gazze’de 94 kamu binası, 253 okul, 71 cami ve 3 kiliseyi yıktığını belirtti.

Doktorların Gazze’deki Şifa Hastanesi yerleşkesine toplu olarak 179 cenazeyi gömmek zorunda kaldıklarını belirten Hamdan, “Bu suçlar, Gazze’deki hastanelerde masum sivillere yönelik katliamları durdurmak için harekete geçmeyen herkesin alnında bir utanç lekesi olarak kalacaktır. ” dedi.

Hamas’tan uluslararası kuruluşlara ‘hastaneleri denetleme’ çağrısı

Şifa Hastanesi ve diğer hastanelerin savaşçıların varlığı nedeniyle bombalandığını belirten Hamdan, yetkililerin defalarca orada savaşçı olmadığına dair açıklamalar yaptığına dikkat çekti.

Hamas’ın bir hafta önce Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası kuruluşlardan bu konuyla ilgili bir komite kurmalarını talep ettiğini kaydeden Hamdan, BM ve uluslararası kuruluşlara yaptığı daveti yineledi.

İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in “Gazzelilerin gönüllü göçü doğru çözüm olacaktır” şeklindeki sözlerine tepki gösteren Hamdan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu Nazi Smotrich Gazzeli Araplar diyor. Biz Filistinlileri halk olarak görmeyi reddediyor. Bu onların yeni bir Nakba planı yaptıklarını gösteriyor. Ve bunu bu kez canlı yayında uygar dünyanın gözü önünde söylüyor. Smotrich ve benzerlerine de şunu söyleyin: Biz bu topraklardayız, “Biz kalıcıyız, giden sizlersiniz.”

BM ve uluslararası kuruluşların kınamalarla yetinmesine tepki gösteren Hamdan, Gazze’deki insani duruma dikkat çekerek, “Halen Refah Sınır Kapısı’nın insani yardım girişine tamamen ve kalıcı olarak açılmasını bekliyoruz. Ağır yaralıların çıkışı.” İfadelerini kullandı.

Hamdan, Gazze Şeridi’ndeki ablukanın kaldırılmasına yönelik olarak Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Olağanüstü Arap ve İslam Zirvesi’nde alınan kararın hayata geçirilmesini hâlâ beklediklerini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu