Haber

Hollanda dış tehditlere karşı güvenliğini arttırmak istiyor

Hollanda hükümeti, istihbarat ünitelerinin tavsiyesi üzerine dış ülkelerden gelen tehditlere karşı daha inançlı siyasetler üretmenin yolunu arıyor.

Hükümetten yapılan açıklamada, Adalet ve Güvenlik Bakanı Dilan Yeşilgöz-Zegerius’un 8 bakanlık adına parlamentoyu “Güçlendirilmiş Güvenlik Yaklaşımı” politikasına ilişkin bilgilendirdiği belirtildi.

“Güçlendirilmiş Güvenlik Yaklaşımı”nın ülkenin menfaatleri için daha aktif hareket etme, ekonomik güvenliği sağlama, dış müdahalelere karşı koyma ve demokratik kurumları koruma şeklinde dört konuya yoğunlaştığı ifade edilen açıklamada, yeni güvenlik politikasıyla Hollanda’yı dış ülkelerden gelen bilhassa siber alandaki güvenlik tehditlerine karşı daha güçlü hale getirecek bir yaklaşım geliştirmek istendiği vurgulandı.

Açıklamada, Bakan Yeşilgöz-Zegerius’un “Özellikle Avrupa’daki savaş sebebiyle güvenliğimiz tehdit altında. Dış ülkelerden gelen tehditlere karşı korunmak ve karşı koyabilmek için güçlendirilmiş bir güvenlik siyasetine gereksinimimiz var.” biçimindeki tabirlerine yer verildi.

Hollanda’nın açık ve demokratik toplum olduğuna işaret edilen açıklamada, bu durumun güvenlik açısından zafiyet oluşturabildiği belirtildi.

Tehditler, Rusya ve Çin’den geliyor

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının Hollanda için güvenlik zafiyeti oluşturabileceğinin hatırlatıldığı açıklamada, Çin üzere ülkelerden gelen tehditlere karşı daha fazla tedbir alınması gerektiği vurgulandı.

İstihbarat ünitelerinin raporu

Ülkenin üç istihbarat ünitesi Hollanda Güvenlik ve İstihbarat Dairesi (AIVD), Askeri Güvenlik ve İstihbarat Servisi (MIVD) ile Güvenlik ve Terörle Çaba Kurumunun (NCTV) ortak raporunda, Hollanda’nın daha güçlü bir dış güvenlik politikasına ihtiyacı olduğu vurgulandı.

Kamu yayıncısı NOS’taki hususla ilgili haberde, istihbarat ünitelerinin raporunda bilhassa Rusya ve Çin’den gelen tehditlerin arttığına yönelik hükümete uyarı yapıldığı bilgisine yer verildi.

Güvenlik uzmanı Willemijn Aerdts’in “Çin ve Rusya, Hollanda’dan gizli yollarla bilgi almada sürekli yeni yöntemler geliştiriyor ve daha akıllı hale geliyor.” halindeki görüşlerine yer verilen haberde, ülkede çok sayıda milletlerarası kurum ve kuruluş bulunmasının Hollanda’yı Çin ve Rusya’nın maksadı haline getiren sebeplerin başında yer aldığı söz edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu