Teknoloji

İlk Windows 11 Copilot+ bilgisayar test sonuçları kafa karıştırdı

Microsoft’un, yapay zeka çağında kullanıcılara yapay zeka işlemlerinde avantaj kazandırması için tasarladığı Copilot+ PC’leri henüz tüm kullanıcıların eline ulaşmadı. Ancak şanslı bir kullanıcı PC’yi erkenden edinmeyi başardı.

PC’nin yeni sahibi ilk Copilot+ bilgisayarını, yani Snapdragon X Elite işlemcili Samsung Galaxy Book 4 Edge‘i satın aldı ve hemen test etmeye koyuldu.

Qualcomm, Windows PC’ler için yeni parlak çiplerini sergilediğinde, Geekbench’te tek çekirdekte yaklaşık 3.000 ve çok çekirdekte 15.000’in üzerinde gibi oldukça etkileyici sonuçlar vaat etti. Ancak reddit kullanıcısı cponica23’ün yaptığı ilk teste göre Elite X1E-78-100, tek çekirdek testinde 1.841 ve çoklu çekirdek testinde 11.537 puan aldı; bu da vadedilen değerlerden oldukça uzak rakamlar. Aslında bu test sonuçları, Apple’ın 2020’de çıkardığı A14 işlemcilerinden daha düşük.

Görev Yöneticisi’ni incelediğimizde ise yeni bir hayal kırıklığı yaşanıyor zira cihazın yine X1E-78100 modeli için vaat edilen 3,4 GHz’den çok uzakta, maksimum 2,5 GHz’de çalıştığı görülüyor. Bu yavaş hız, işlemcinin vadedilen performansı neden yakalayamadığını açıklayabilir. Bir diğer tahmin ise Samsung’un daha iyi pil ömrü elde etmek için CPU’nun gücünü kısmış olabilmesi. Ancak Copilot+ PC’lerin asıl vurucu kısmı olan NPU için henüz bir test yapılmadı.

Yargıya varmak için çok erken

Fakat şunun altını çizmek gerekiyor, bu test çok yüzeysel ve henüz piyasaya çıkan PC’nin performansını iyileştirmek için Microsoft, Qualcomm ve Samsung’un performans güncellemeleri yayınlaması da çok muhtemel görünüyor. Dolayısıyla CoPilot+ PC’ler için kesin bir yargıya varmak için henüz çok erken. Ayrıca, yapay zeka uygulamalarının nasıl bir performans göstereceğini görmek de büyük önem taşıyor. Dolayısıyla Copilot+ PC’lere bir şans verelim ve bekleyelim, bakalım karşımıza nasıl bir cihaz çıkacak.

osmancik-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu