Haber

İngiltere’de hapishaneden kaçan eski askerin yakalanmasına yardım edenlere ödül

İngiltere’de çarşamba günü cezaevinden firar eden 21 yaşındaki eski asker Daniel Abed Khalife’nin yakalanmasına yardım edenlere 20 bin lira (670 bin Türk Lirası) ödül verilecek.

Londra Büyükşehir Polisi’nden yapılan açıklamada, terörle mücadele birimleri ve takviye edilen diğer birimlerden 150 çalışanla Halife’yi arama çalışmalarının Londra genelinde devam ettiği belirtildi.

Cezaevinden kaçtığı HMP Wandsworth yakınındaki ilçe merkezindeki bir gazete bayisinden yapılan açıklamada, Khalife’nin tarifine uyan bir kişinin görüldüğü görüldü.

Polis ayrıca aramalar kapsamında Khalife’nin görülmesinden kısa bir süre sonra söz konusu kamyonun durdurularak arandığını duyurdu.

Açıklamada, arama sırasında kamyonun altında bazı kayışların bulunduğu belirtilirken polis, Khalife’nin kendisini kamyona bağlamak için kayış kullandığından şüpheleniyor.

Richmond yaban hayatı parkı kapatıldı

Londra Polisi ayrıca Halife’nin yakalanmasına yardım edenlere 20 bin lira (670 bin Türk Lirası) para ödülü verileceğini açıklayarak, Halife’yi görenlerden 999 acil sınır numarasını aramalarını, isteyenlerden ise 999 acil sınır numarasını aramalarını istedi. 101’e bilgi iletmek.

Vatandaşlar ayrıca Khalife’nin bir resmini Birleşik Krallık Image Appeal web sitesine yükleyebilecek.

Metropolitan Polisi Terörle Mücadele Direktörü Dominic Murphy, yaptığı açıklamada çarşamba gününden bu yana 100’den fazla ihbar aldıklarını söyledi.

Khalife’nin Wandsworth’te görülmesinin en önemli bilgilerden biri olduğunu kaydeden Murphy, onun eski askeri hapishaneye geri götürülmesi için tüm polis teşkilatı ve iş birliği yapan kurumlarla çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Öte yandan İngiltere’nin en büyük parklarından biri olan Richmond Park, Halife’yi bulmak için çarşamba gününden bu yana yürütülen çalışmalar kapsamında bu sabah erken saatlerde ziyarete kapatıldı.

“Kraliyet Parkları” arasında ikinci büyük yaban hayatı parkı olan Richmond’un tüm giriş ve çıkışlarında güvenlik önlemi alan polis, iki helikopterle parkta arama yaptı. Aramalar kapsamında polisin çeşitli yol ve havalimanlarında da arama yapması trafik ve uzun kuyruklara neden oldu.

Londra Büyükşehir Polisi, Khalife’nin kaçarken giydiği kıyafetlerin aynısının fotoğraflarını da kamuoyuyla paylaştı.

Patlayıcı bırakmak, resmi bilgileri sızdırmak ve terör şüphelileriyle temasa geçmek suçlarından gözaltına alındı

Londra’daki HMP Wandsworth hapishanesinden çarşamba günü yerel saatle 07.50’de kaçan Khalife, en son kırmızı beyaz kareli pantolon, beyaz gömlek ve çizmelerle görüldü.

İlk kez 27 Ocak’ta hakim karşısına çıkan ve tutukluluk cezasına çarptırılan Halife, terör saldırısı gerçekleştirdiği veya azmettirdiği iddia edilen bir kişiye bilgi vermek, şüpheli eşyaları zarar verecek şekilde yerleştirmek suçlamasıyla yargılanıyordu. Patlamaya veya yangına neden olmak ve resmi sırları saklamak suretiyle kendisine, başkalarına veya bir mala zarar vermek. Düşman yararına bilgi, belge, belge sağlamak, bu kişileri hukuka aykırı olarak kaydetmek, yayınlamak ve onlarla iletişime geçmek suçlarından yargılanıyor.

Hakkındaki iddialar nedeniyle 22 Mayıs’ta askerden terhis edilen Halife’nin bir sonraki duruşması 13 Kasım’da yapılacak.

Khalife’nin kaçtığı HMP Wandsworth hapishanesi ülkenin en büyük hapishanelerinden biri olarak biliniyor. Geçmişte yazar Oscar Wilde, Wikileaks kurucusu Julian Assange ve Alman tenisçi Boris Becker gibi isimlerin tutulduğu hapishanede sadece erkek mahkumlar tutuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu