Haber

İspanya’da erken seçim

İspanya’da erken genel seçimler için halk sandık başına gidiyor. İspanyol medyası, Mayıs ayındaki seçimi kazanan sağcı Halk Partisi’nin bu seçimi de kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu, ancak hükümeti kurmak için aşırı sağcı Vox partisi ile koalisyon kurması gerekebileceğini duyurdu.

İspanya’da halk erken genel seçimlerde oy kullanıyor. Mayıs ayında yapılan yerel seçimlerde Başbakan Pedro Sanchez liderliğindeki İspanya Sosyalist Personel Partisi yüzde 28,1 oyla ikinci oldu. Sağcı Tanınmış Parti yüzde 31,5 oyla birinci olurken, aşırı sağcı Vox yüzde 7,2 oyla üçüncü oldu. Seçimi kazanamayan Sanchez, erken seçim kararı aldı.

VOX İLE KOALİSYON KURABİLİRİspanyol medyası, bugünkü seçimlerin büyük olasılıkla sağcı Halk Partisi’nin lehine sonuçlanacağını duyurdu. Halk Partisi’nin hükümeti kurmak için aşırı sağcı Vox ile koalisyon kurabileceğinden bahsedildi.

Seçimin Tanınan Parti’nin lehine sonuçlanması ve Vox ile koalisyon kurulması durumunda Finlandiya, İsveç ve İtalya’nın ardından Avrupa’da sağ partilerin iktidara geldiği bir sonraki ülke İspanya olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu