Haber

İsrail’den ihracatı kısan Türkiye’ye yanıt gecikmedi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, Gazze Şeridi’nde devam eden saldırılar nedeniyle 54 ürünün İsrail’e ihracatını sınırlama kararı aldığını bildirmişti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Israel Katz’ın, bakanlığın ekonomi departmanına ‘Türkiye’nin İsrail’e ihraç edemeyeceği ürünlerin kapsamlı bir listesini hazırlama talimatı’ verdiği vurgulanırken, mesajda, “Türkiye, İsrail’le olan ticari anlaşmaları tek taraflı olarak ihlal etmektedir. İsrail buna karşı gerekli tüm tedbirleri alacaktır” denildi.

‘ABD’deki dostlarımızdan Türkiye’ye karşı yaptırımlar uygulamalarını istedim’

Katz, konuyla ilgili açıklamasında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hamas’ı desteklemek uğruna Türk halkının ekonomik çıkarlarını bir kez daha feda ettiğini iddia ederken, şu şekilde konuştu:

İsrail şiddete ve şantaja boyun eğmeyecek, ticari anlaşmaların tek taraflı olarak ihlal edilmesinden şikayetçi olmayacak. Ancak Türkiye’ye karşı Türk ekonomisine zarar verecek paralel tedbirler alacaktır. Ayrıca, bakanlığıma, ABD’deki ülke ve kuruluşlarla temasa geçerek, Türkiye’ye yatırım yapmayı durdurmaları ve Türkiye’den ürün ithalatını engellemeleri talimatı verdim. ABD Kongresi’ndeki dostlarımızdan yasaların ihlalini incelemelerini, bu doğrultuda Türkiye’ye karşı yaptırımlar uygulamalarını istedim.

Ankara’nın ihracatına kısıtlama getirdiği ürünler arasında uçak yakıtı, motor ve madeni yağlarla birlikte çeşitli makine aletleri, çimento ve mermer gibi ürünler yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu