Haber

KDP ve KYB’den ortak açıklama: Kerkük’e Kürt vali atanmalı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden (KBY) Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Yürütme Konseyi Sorumlusu Fazıl Mirani başkanlığındaki bir heyet, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile görüşmek üzere Süleymaniye’ye gitti. Toplantının ardından yapılan ortak açıklamada, “Her iki taraf da Kerkük vilayetinin vatandaşlarının çıkarları doğrultusunda tüm bileşenlere hizmet edecek bir Kürt valisinin atanması konusunda bu aşamada mutabakata vardı.” denildi.

Kerkük ve Musul’un yanı sıra Irak’ın diğer illerinde 18 Aralık’ta yapılan yerel seçimlerin ardından iki parti ilk kez üst düzey bir toplantı gerçekleştirdi. Kerkük’te yapılan il meclisi seçimlerinde KYB 5, KDP ise 2 sandalye kazandı. Musul’da KDP 4, KYB ise 2 sandalye kazandı.

Rûdaw’a göre, toplantının ardından yapılan ortak açıklamada, ‘bölgedeki siyasi ve ekonomik durum, genel olarak federal hükümetle çözülmeyen sorunlar, özelde ise bütçe, çalışan maaşları ve il meclisi seçimleri dikkat çekti’ denildi. değerlendirildi.’

Açıklamada toplantının sonuçları şöyle sıralandı:

1. Her iki taraf da bu aşamada Kerkük vilayeti vatandaşlarının yararına tüm bileşenlere, ilçelere ve kasabalara hizmet edecek bir Kürt valisinin atanması konusunda mutabakata vardı.

2- Her iki taraf da IKBY bölgesinin statüsünü ve kazanımlarını korumanın KYB ve PDK başta olmak üzere tüm Kürt partilerinin görevi olduğu konusunda mutabakata vardı.

3. IKBY’nin siyasi ve ekonomik sorunlarının Irak federal hükümetiyle çözülmesi için her iki tarafın da en üst düzeyde birlikte çalışması kararlaştırıldı.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu