Ekonomi

L&T Finance hisseleri, RBI’nin tüketici kredisi risk ağırlığını artırmasının ardından düştü

L&T Finance Holdings’in (LTFH) hisseleri, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) ticari bankaları ve LTFH gibi bankacılık dışı finans şirketlerini (NBFC’ler) etkileyen tüketici kredisi risk ağırlığını artırmaya karar vermesinin ardından bugün %5’in üzerinde kayıp yaşadı. Risk yükünü yüzde 25 puan artıran düzenlemenin, NBFC’leri hem sermaye oranları hem de borçlanma maliyetleri açısından önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor.

Morgan Stanley(NYSE: HANIM ) LTFH’ye “Düşük Kilolu” notu vererek habere tepki gösterdi. Analistler, yeni önlemlerin LTFH’nin sermaye oranlarını 30-450 baz puan etkileyebileceğini ve fon maliyetinde yaklaşık 10-30 baz puanlık bir artışa yol açabileceğini tahmin ediyor. Bu sonuç, NBFC’lerin finansman için öncelikli olarak bankalara bağımlı olmasından kaynaklanıyor ve artan risk yükü muhtemelen bu finansman kaynağını daha maliyetli hale getirecek.

RBI’nin bu hamlesi, LTFH’nin bireysel kredi portföyünde önemli bir büyüme rapor ettiği ve 22 Mali Yıl ile 2024 Mali Yılı arasında yaklaşık 3-4 kat artış bildirdiği bir dönemde gerçekleşti. Bu büyümeye rağmen, 2024 Mali Yılı’nın ikinci çeyreğinde küçük kredi temerrütlerinde önemli bir artış yaşandı. Merkez Bankası’nın sıkılaştırılan düzenlemeleri, teminatsız kredi segmentindeki güçlü büyümeyi yavaşlatmayı amaçlıyor. Sonuç olarak, 2FY24’ten 2FY24’e kadar artan kredi büyümesinin yaklaşık %25-30’unun teminatsız kredilerden kaynaklandığı göz önüne alındığında, bu durum NBFC’lerin ikinci çeyrekte kredi büyümesini azaltabilir.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu