Haber

Mustafa Hakkı Yeşil Kütüphane dijital ortamda

KÜTAHYA (İGFA) – Hayata geçirdiği uygulamalarla örnek teşkil eden Kütahya Belediyesi, bir yeniliğe daha imza attı. Kütahya’nın yetiştirdiği en değerli isimlerden biri olan Mustafa Hakkı Yeşil’in kendi bilgi birikimiyle oluşturduğu ve Kütahya Belediyesi’ne bağışladığı özel kütüphanedeki eserlerden oluşan Mustafa Hakkı Yeşil Kütüphanesi, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın projesi kapsamında dijital ortama aktarılmıştır.

Tarih, edebiyat ve sosyal bilimler alanlarında “İhtisas Kütüphanesi” özelliği taşıyan kütüphanemiz 5 ayrı bölümden oluşmaktadır: Uygulama Defterleri, Osmanlı-Türkçe Matbu Eserler, Yazma Eserler, Osmanlıca-Türkçe Süreli Yayınlar ve Mustafa Hakkı Hakkı. Yeşil Özel Arşiv.

Şehrin Muhtarı Prof. Dr. Alim Işık da birbirinden değerli eser ve belgelerin bulunduğu Mustafa Hakkı Yeşil Kütüphanesi’ne dijital ortamda kayıt yaptırarak, eserleri inceledi. Atalarımızdan kalan eserlerin gelecek nesillere aktarılmasını önemsediklerini belirten Önder Işık, Mustafa Hakkı Yeşil gibi değerli bir şahsiyet sayesinde bu eserleri hemşehrilerimiz ve araştırmacılarla buluşturmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Böylesine değerli ve kıt bir arşivin zamanın etkisiyle yıpranmaması ve yok olmaması, korunarak gelecek nesillere aktarılabilmesi için teknolojiden de yararlanılarak dijitalleşme süreçleri uygulanmaktadır. Kütahya Belediyesi’ne ait bu değerli kütüphanenin gelecek nesillere aktarılması amacıyla Mustafa Hakkı Yeşil Kütüphanesi koleksiyonunda bulunan “Osmanlı Türkçesi Yazma Eserler ve Süreli Yayınlar” dijital ortama aktarılarak internet ortamında hizmete açılmıştır.

Gerçekleştirilen proje ile Mustafa Hakkı Yeşil Kütüphanesi koleksiyonunda bulunan “Osmanlı Türkçesi Yazma Eserler ve Süreli Yayınlar” 3 ay içerisinde dijital ortama aktarıldı. Proje kapsamında 688 adet yazma eser, 293 bin sayfa Osmanlıca gazete ve dergiler dijital ortama aktarılarak bilim insanları, vatandaşlar ve araştırmacıların beğenisine sunuldu.

Hizmetten yararlanmak isteyenler https://kutuphane.kutahya.bel.tr adresinden kayıt olup kaynaklara ulaşabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu