Ekonomi

NLRB Tesla’nın Buffalo fabrikasında çalışma yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor

Tesla Inc. (NASDAQ:TSLA), Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’nun (NLRB) elektrikli araç üreticisinin Buffalo, New York’taki montaj fabrikasında işçiler arasında sendikal örgütlenmeyi engelleyen uygulamalarda bulunduğunu iddia eden bir şikayetiyle karşı karşıya. NLRB sözcüsü Kayla Blado’ya göre, Çarşamba günü geç saatlerde yayınlanan şikayet, Tesla’yı kişisel teknoloji kullanımını, kayıt yapmayı ve içerik depolamayı veya paylaşmayı yasaklayan bir işyeri kuralı uygulamakla suçluyor ve kurumun ABD çalışma yasasını ihlal ettiğini iddia ediyor.

Bu şikayet, Tesla’nın istihdam uygulamalarıyla ilgili olarak karşılaştığı bir dizi yasal zorluğa ekleniyor. Tesla daha önce de sendika karşıtı olduğu iddia edilen davranışlarla ilgili anlaşmazlıklara karışmış ve bir dizi ırk ayrımcılığı davasıyla karşı karşıya kalmıştı. NLRB daha önce de Kaliforniya’daki fabrika çalışanlarının sendika tişörtleri giymelerinin yasaklandığı bir olay ve CEO Elon Musk’ın çalışanların sendikalaşmaları halinde hisse senedi opsiyonlarını kaybedebilecekleri yönünde tweet attığı bir olay da dahil olmak üzere Tesla’nın çalışma yasalarını ihlal ettiğine karar vermişti.

Dava idari yargıç huzurunda görülecek ve ilk duruşma Temmuz ayında yapılacak. İdari yargıç tarafından verilen kararlar çalışma kuruluna ve daha sonra federal temyiz mahkemesine temyiz edilebilir. United Auto Workers sendikası aktif olarak Tesla fabrika işçilerini örgütlemeye çalışıyor ve Kasım ayında ülke genelinde sendikasız fabrikaları örgütlemek için bir kampanya başlattığını duyurdu.

Ayrıca Tesla geçtiğimiz ay Buffalo fabrikasındaki işgücünü %14 oranında azaltacağını duyurdu. Şirket NLRB’nin son iddialarına henüz yanıt vermedi.

Konuyla ilgili olarak, Elon Musk’ın diğer girişimi SpaceX de NLRB şikayetleriyle uğraşıyor. İddialar arasında işçileri yasadışı kıdem tazminatı anlaşmaları imzalamaya zorlamak ve cinsiyetçilik endişelerini dile getiren mühendislerin işine son vermek de yer alıyor. SpaceX herhangi bir yanlış yaptığını reddetti ve NLRB’nin kurum içi icra işlemlerinin anayasaya aykırı olduğunu iddia ederek yasal yollara başvurdu.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu