Haber

Selahattin Demirtaş hakkında soruşturma: Mahkemeye tuğgeneral imzasıyla ‘acele’ kodlu yazı

Edirne Cezaevi’nde bulunan HDP’nin evvelki devir Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş hakkında, toplumsal medyada TSK’nin kimyasal silah kullandığı tezleri ile ilgili yaptığı paylaşımlar nedeniyle, Ulusal Savunma Bakanlığı (MSB) kabahat duyurusunda bulundu ve Demirtaş hakkında soruşturma başlatıldı. Bu paylaşım nedeniyle Demirtaş hakkında 100 bin liralık tazminat davası açıldı.

Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman ise MSB’den mahkemeye gönderilen ve bir tuğgeneralin imzasını taşıyan yazıyı paylaşarak bunun açıkça mahkemeye talimat vermek olduğunu lisana getirdi.

Milli Savunma Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden Ankara Nöbetçi Hukuk Mahkemesi’ne 26 Ekim tarihinde yazılan, “Acele” başlıklı müzekkerede şöyle denildi: “Selahattin Demirtaş tarafından Twitter hesabından 19.10.2022 tarihinde yaptığı toplumsal medya paylaşımdaki tabirlerle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kişilik haklarına, onur ve saygınlığına verilen zararın tazmini emeliyle ekte sunulan dava dilekçesi doğrultusunda kelam konusu paylaşımın yapıldığı tarihten itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte manevi tazminatın Selahattin Demirtaş tarafından ödenmesine, yargılama masrafı ve vekalet fiyatının davalı üzerine bırakılmasına karar verilmesini arz ve talep ederim.”

KARAMAN’DAN TEPKİ

Twitter hesabından kelam konusu yazıyı paylaşan Mahsuni Karaman ise şunları söyledi: “Milli Savunma Bakanlığı, Sn Demirtaş’a tazminat davası açıyor, açabilir tabi. Ancak dava, Tuğgeneral imzalı ve “ACELE” kodlu bir yazı (müzekkere) ile açılıyor. Hani Mahkemelere emir ve talimat verilemiyordu! Talimatın belgesi bu.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu