Ekonomi

Silence Therapeutics kardiyovasküler ilaç çalışmasında ilerleme kaydettiğini bildirdi

LONDRA – Silence Therapeutics plc, NASDAQ:SLN, kardiyovasküler hastalıklar için genetik bir risk faktörü olan lipoprotein(a) seviyelerini düşürmek için geliştirilen ilaç adayı zerlasiran’ın devam eden faz 2 çalışmasından elde edilen olumlu bulguları açıkladı. ALPACAR-360 adı verilen çalışma, yüksek lipoprotein(a) düzeylerine sahip ve aterosklerotik kardiyovasküler hastalık olayları riski taşıyan 178 deneği kapsıyor.

Subkutan olarak uygulanan Zerlasiran, çalışmanın birincil son noktası olan plaseboya kıyasla 36 haftada lipoprotein(a) seviyelerinde önemli bir düşüş göstermiştir. Hastalar her iki dozlama programında da lipoprotein(a)’da %90 veya daha fazla bir medyan azalma yaşamıştır. Çalışma bugüne kadar herhangi bir yeni güvenlik endişesine yol açmamıştır.

60 haftalık çalışma, 48 ve 60. haftalarda lipoprotein(a) seviyelerindeki değişikliklerin yanı sıra diğer lipidler ve lipoproteinler üzerindeki potansiyel etkiler gibi ikincil son noktaları değerlendirmeye devam edecektir. Silence Therapeutics, bu yılın ikinci çeyreğinde 48 haftalık üst düzey verileri raporlamayı öngörmektedir.

Silence Araştırma ve Geliştirme Başkanı Steven Romano, faz 2 verilerinin faz 1 sonuçlarıyla uyumlu olması ve yüksek lipoprotein(a) hastalarının tedavisinde zerlasiran için rekabetçi bir profil göstermesi konusunda iyimser olduğunu ifade etti.

Bu duyuru Silence Therapeutics plc’nin basın açıklamasına dayanmaktadır. Şirket, hastalıkla ilgili genleri susturmak için RNA interferansını kullanarak yeni nesil ilaçlar geliştirmeye odaklanmıştır. Tescilli mRNAi GOLD™ platformu karaciğeri hedef almakta ve önemli karşılanmamış tıbbi ihtiyaçları olan hastalıkları ele almayı amaçlamaktadır. Silence Therapeutics, diğerlerinin yanı sıra AstraZeneca ve Hansoh Pharma ile araştırma ve geliştirme işbirliklerini sürdürmektedir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu