Haber

Sırbistan’da muhalefet seçimlerin iptali için protesto düzenledi

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da muhalefet, geçen yıl 17 Aralık’ta yapılan erken genel ve yerel seçimlerin iptalini protesto etmek için bir kez daha sokaklara döküldü.

Sırbistan’da muhalefet, başkent Belgrad’da bir kez daha sokaklara çıkarak, geçen yıl 17 Aralık’ta yapılan erken genel ve yerel seçimlerin iptali çağrısında bulundu. Muhalefet partilerinin oluşturduğu “Şiddete Karşı Sırbistan” ittifakının Cumhuriyet Seçim Komisyonu binası önünde başlayan protestoya binlerce kişi destek verdi. Bir ay önce yapılan seçimlere hile karıştırıldığı iddiasıyla gerçekleştirilen gösteride, altı yıl önce öldürülen Kosovalı Sırp muhalif siyasetçi Oliver İvanoviç’in 16 Ocak 2018’de öldürülmesinin aydınlatılması talebinde bulunuldu. .

Sırbistan Şiddete Karşı ittifakının önde gelen isimlerinden Marinika Tepic, 17 Aralık’ta seçim mühendisliği iddialarını yineleyerek, seçimlerin yeni koşullar altında tekrarlanmasını talep ettiklerini söyledi. Avrupa Parlamentosu’nun yarın Sırbistan’daki seçimleri görüşmeye başlayacağını belirten Tepic, “Bugün sadece Avrupa değil, tüm gezegen hırsızları suçüstü yakaladığımızı biliyor. Açlık grevine başlamamızın sebebi de bu. Bu ülkede yapılan seçimlerin Avrupa’ya, dünyaya, uluslararası topluma ve hayatımızdaki sonuçlarına sesleniyoruz.” “Burada yaşananları, adil ve özgür bir seçimden söz edemeyeceğimizi gösteriyoruz. Bu çabadan vazgeçersek bir daha seçim olmaz” dedi.

Tepic, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in desteklediği Sırp İlerleme Partisi’nin (SNS) zaferiyle sonuçlanan seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla 18 Aralık’ta açlık grevine başlamış ve eylemini 13 gün sonra doktorların tavsiyesi üzerine sonlandırmıştı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Dairesi (ODIHR), 18 Aralık’ta yapılan seçimlerde önemli usulsüzlüklerin tespit edildiğini açıklamış, ancak Cumhurbaşkanı Vucic ve iktidar partisi hırsızlık iddialarını reddetmişti. seçimler. Vucic, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 17 Aralık’ta yapılan seçimlerin şimdiye kadar yapılmış “en temiz” seçim olduğunu ve “seçim sürecinin neredeyse mükemmele yakın olduğunu” iddia etti.

Cumhuriyet Seçim Komisyonu da 12 Ocak’ta seçimlerin kesin sonuçlarını açıklamış ve muhalefetin seçime yönelik itirazları reddedilmişti. – BELGRAD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu