Haber

SÜRDÜĞÜ OTOBÜS DEPREM SONRASI EVİNE GİTTİ

HATAY Antakya’da yaşayan 7 kişilik Akıncı ailesinin konutları ilk depremde ağır hasar gördü. Hasan Akıncı, 5 çocuğu ve eşiyle birlikte apartmandan çıkmayı başardı. 17 yıldır kullandığı halk otobüsünü sokakta kalmasın diye konut yapan Hasan Akıncı, yer yatağının koltuklarını söküp camları battaniyeyle kapladı. Otobüse elektriği çekerek ısınma sorununu da çözdü. Hatta çocuklar sıkılmasın diye otobüse televizyon bile getirmiş. En küçüğü 3 yaşında 5 çocuğu olan Akıncı, banyo ve tuvalet ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandıkları için konteyner konut istediklerini söyledi.

Depremin ardından Antakya’nın Madenboyu Mahallesi’ne taşındıklarını anlatan 48 yaşındaki Hasan Akıncı, 17 yıldır halk otobüsü şoförü olarak çalıştığını söyledi. Sarsıntıyı afet olarak değerlendiren Akıncı, “Pazar günü nöbetçiydim, yorgundum. Evime geldim, genelde hep park yeri buluyorum, o gece park yeri yoktu. Mahalleyi dolaştım, Park yeri bulamadım ve yakıtım da yoktu.Benzin aldım benzin istasyonunun yanında park yeri bulamayınca evin 500 metre ilerisinde boş bir yer buldum. mahalleye park ettim.arabayı mahallede bıraksaydım çökmeden bütün binalar çökecekti.eve geldim depremin sarsıntısıyla uyandım.kıyametle ilgiliydi,arkasındaki çocukların peşinden koştum evin odaları.hangisine tutulacağımı şaşırdım.sallantı durduktan sonra koşarak aşağı indik.duvarlar patlamıştı her yer kırılmıştı.cam ve kiremitti.nereye bastığımızı bilmiyorduk karanlıkta çıktık ellerimiz ayaklarımız kanlar içinde apartman çıkışındaki demir kapı soğuktan dolayı sıkıştı titriyordu, bu yüzden açamadık. Komşular da oraya yığılmıştı. İkinci katın balkonundan sokağa atladım, dışardan kapıyı tekmeleyip açtım. Çok şükür komşuları ve ailemi sağ salim kurtardım. dedi.

Her apartmandan, kapı ve pencereden yardım çığlıkları geldi.

Ailesini ve komşularını otobüse bindirdiğini söyleyen Akıncı, “Otobüse bindik, komşuları içeri aldım. Mahalledeki her apartmandan, kapı pencereden imdat sesleri yükseldi. Yaşlıları, kadınları bindirdikten sonra” otobüste çocuklar ve o insanlara elimizden geldiğince yardım etmeye çalıştık.Apartmana gittiğimizi hatırlıyorum, 10-15 kişiyi dışarı çıkardık.” Artık ailesiyle halk otobüsünde yaşadıklarını ifade eden Akıncı, “Eskiden elektrik yoktu ama otobüste bir şey yapamıyorduk ama şimdi bir düzenleme yaptık. Çocuklar orada televizyon izliyor. kaloriferdir.çok şükür idare ediyoruz şu an.3-4 gün sonra konuta gidip hızlıca battaniye,yorgan,yastık gibi şeyler aldık kendi malımızı çalıp antakya merkezden köyümüze geldik , şimdilik buradayız.Konteynır ev yapıyorlar ama biz köyümüzü, eşyalarımızı, ailemizi yapıyoruz, ayrılamayız. ama başaracağız, en ufak bir sarsıntıdan korkuyoruz, buna şükür” dedi.

Yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarını tutamayan eşi Fatma Akıncı, “Çok zor kimsenin böyle bir şey yaşamasını istemem. Ben sizin çocuklarınıza yemek yapmak zorundayım. Çok zor” dedi. bulaşık ve çamaşır yıkamak zor.Dışarıda kurduğumuz ocakta yemek pişiriyoruz.Küçük bir tüp ile çay demliyoruz.Tuvalet ve banyo için hızlıca girip çıkıyoruz.Çocuklar dışarıda tv izliyor,oyun oynuyor, kafa yormayalım diye.burada bir ev istiyorum.banyo-tuvalet olsun ihtiyaçlarımızı karşılayalım.haftada bir veya 10 günde bir banyo yapabiliriz.ben bir şeyler yapmak istiyorum. Güzel giyinmek istiyorum mama su yardımı geliyor düşünce yok bazen mahalleye inip ihtiyaçlarımızı alıyoruz Deprem o kadar korkunçtu ki bir daha yaşamak istemiyorum çok korktum bir şey Çocuklarımın başına gelirdi onlar için kendi canımdan vazgeçtim elimiz ayağımız kanlar içinde sokağa fırladık görmedik şimdi ne yapalım, soğuktan titredik. Bebeğimi minicik bir battaniyeye sarıp dışarı çıktım” dedi.

“Otobüste yaşayacağım hiç aklıma gelmezdi” Çocuklarının eğitiminden endişe duyduğunu belirten Akıncı, “Okuldan gidiyorlar, eşim de toprağını bırakıp başka şehre gitmek istemiyor. Eşimin kardeşlerinden biri ailesini almış sadece biz.Ev kayınpederimden yadigâr olduğu için kalmamız lazım.Böyle olmasını istemezdim.

Görüntü: ————————- Hasan ve Fatma Akıncı ile röportaj -Dronlu otobüsün havadan görünümü-Otobüs içinden detaylar-Detaylar çocuklar-Genel ve detay görselleri

– Hatay

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu