Ekonomi

Uzun süreli ekran izleme süresi şaşılık riskini artırdı

Doç. Sevil Karaman, çocuklarda akıllı telefon ve tablet kullanımının artması, iş modelinin cep telefonundan yapılıyor olmasının şaşılık riskini artırdığını bildirdi.

Hastaneden yapılan açıklamada Doç. Karaman, sağlıklı bireylerde her iki gözün de birbirine paralel ve uyum içinde çalıştığını belirtti.

Bu duruma şaşılık denildiğini anlatan Karaman, bir gözün diğerinden farklı yöne bakması, çift görme veya bulanık görme, farklı yönlere bakarken baş ağrısı veya baş dönmesi, göz yorgunluğu, halsizlik, mide bulantısı, şaşılık, kas gözlerde veya göz kapaklarında gerginlik. Belirtilerin ortasında olduğunu belirtti.

Şaşılığın doğuştan ya da sonradan gelişebileceğini vurgulayan Karaman, şunları kaydetti:

“Doğuştan şaşılık bebeğin doğumundan itibaren var olur ya da yaşamın ilk yılında fark edilir. Daha sonra gelişen şaşılık ise hayatın rastgele bir döneminde ortaya çıkar ve çeşitli nedenlere bağlıdır. Bunlar arasında göz kaslarındaki dengesizlikler, göz hastalıkları, beyin hasar veya sınır sistemi bozuklukları Bazı durumlarda Şaşılık genetik faktörlerden kaynaklanabilir.Ailede bir birey varsa genetik yatkınlık olarak kabul edilir.

Genetik yatkınlık şaşılığın nedeni değildir ve birçok kez tek başına genetik faktörlere bağlı değildir. Ancak bazı daha az genetik sendromlar şaşılığa neden olabilir. Genetik yatkınlığın yanı sıra şaşılık riskini artırabilecek diğer faktörler, erken doğum, düşük doğum ağırlığı, nörolojik problemler, enfeksiyonlar veya diğer bazı tıbbi durumları içerebilir. Çocuklarda akıllı telefon ve tablet kullanımının artması ve iş modelinin salgınla birleşmesi şaşılık riskini artırdı.”

Çocuklarda göz problemlerine dikkat

Doç. Karaman, sık göz kırpmanın altında başka nedenlerin de olduğunu belirterek, “Stres, yorgunluk, göz kuruluğu, göz enfeksiyonları ve göz yüzeyindeki tahrişler sık ​​göz kırpmayla ilişkilendirilebilir. Bazı nörolojik bozukluklar ve göz kası hastalıkları da olabilir. sık yanıp sönmenin nedeni.” değerlendirmesini yaptı.

Yalancı şaşılığın çocuklarda görüldüğünü ve bunun gözlerin farklı şekillerde görünmesine neden olan göz ve göz çevresindeki yapısal farklılıklardan kaynaklandığını vurgulayan Karaman, şu bilgileri verdi:

“Gözler normal konumunda olduğu halde diğerinden farklı yöne bakıyormuş gibi algılanır. Gözlerden biri diğerinden küçük ya da büyük görünebilir. Göz kapakları farklı seviyelerde olabilir ve gözbebekleri daha büyük olabilir. farklı boyutlarda. Gözlerin farklı yönlerde olduğu görünebilir. Hiçbir belirti veya semptom yoktur. “yalancı şaşılık görme yeteneğini etkilemez. Gerçek şaşılık gibi tedavi edilmesi gereken bir hastalık olmayıp gerçek şaşılık ile karıştırılarak yanlış bir tedavi uygulanabilmektedir. Bu nedenle çocuklarda her türlü göz sorunu için uzman bir doktora başvurulmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu