Ekonomi

Viasat, Inmarsat’ı satın aldıktan sonra stratejik bir hamleyle 800 kişiyi işten çıkaracak

Uluslararası uydu iletişim şirketi Viasat Inc., kârlılığını artırmayı amaçlayan stratejik bir hamleyle, iş gücünde %10’luk bir azalmayı temsil eden 800 kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurdu. Bu karar, Viasat’ın 31 Mayıs’ta satın aldığı Inmarsat ile devam eden entegrasyonunun bir parçası ve şirketin yılda yaklaşık 100 milyon dolar tasarruf sağlaması bekleniyor.

İşten çıkarmalar, Viasat’ın yatırımlarını yüksek büyüme potansiyeli olan alanlara odaklama ve böylece uzun vadeli başarısını güvence altına alma stratejisinin bir parçasını oluşturuyor. Şirket, bu işten çıkarmalar nedeniyle öncelikle 2024’ün ikinci yarısında 45 milyon dolar harcama yapmayı bekliyor.

Viasat’ın hisseleri son üç ayda yüzde 40,2 gibi önemli bir düşüş yaşasa da bu açıklamanın ardından piyasa öncesi yüzde 1’in üzerinde artış gösterdi. Bu artış, S&P 500 SPX endeksindeki son %6,1’lik düşüşle tezat oluşturuyor.

InvestingPro İçgörüleri

InvestingPro Viasat Inc.’den gerçek zamanlı veriler ve bilgiler. (VSAT) için karışık bir tablo ortaya koyuyor. Düzeltilmiş piyasa değeri 2250 milyon dolar ve 1Ç 2024 itibarıyla Fiyat/Defter oranı 0,42 olan VSAT, düşük bir katsayıda işlem görüyor. Bu, düşük değerli hisse senetleri arayan yatırımcılar için potansiyel bir fırsat olabilir.

InvestingPro Tips, VSAT’ın ciddi bir borç yükü altında olduğunu ve son on iki aydır kârlı olmadığını vurguluyor. Bu, geçen yıl hisse senedinin önemli ölçüde düşmesine katkıda bulunmuş olabilir. Ancak şirketin gelir büyümesi hızlanıyor ve analistler bu yıl hem satışların hem de net gelirin artacağını iddia ediyor. Bu olumlu görünüm şirketin dayanıklılığının ve toparlanma potansiyelinin bir işareti olabilir.

InvestingPro, yatırımın karmaşık dünyasında gezinmek isteyen yatırımcılara çok daha fazla ipucu ve bilgi sunuyor. InvestingPro ile bilinçli yatırım kararları vermek için güçlü verilere ve analizlere erişebilirsiniz.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu