Ekonomi

Yerli Çoban Bulamayan Sığırcılar Afgan Çobanlara Başvuruyor

Yozgat’ta 16 bin liralık maaş, sigorta, yeme-içme ve barınma ihtiyaçlarını karşılamalarına rağmen yerli çoban bulamayan yetiştiriciler, çözümü göçmen çobanlarda buldu.

Ülke ekonomisinin vazgeçilmez bir parçası olan tarım ve hayvancılık sektöründeki çoban sıkıntısı, yetiştiricileri olumsuz etkilemektedir. Göçmen çobanlarla sorunu çözmeye çalışan yetiştiricilerin en büyük kaygısı, mesleğin gelecekte yok olacak olması. İlkbahar ve yaz aylarında hayvanlarını otlatacak çoban bulamadıklarından şikayet eden Yozgat’ta bazı yetiştiriciler, 16 bin lira maaşla Afganistan’dan çoban getiriyor. Afgan çobanlara yiyecek, içecek ve barınak da sağlayan yetiştiriciler, zor bir meslek olduğu için bu işi yapacak insan bulmakta zorlandıklarını söylediler.

Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Doğankent beldesinde besicilik yapan Ulvi Akdemir, ilçede 600’e yakın küçükbaş hayvan olduğunu söyleyerek, mahalle çobanı bulamadıklarını söyledi. Akdemir, “Afgan çobanların olmadığı şu anda Türkiye’de çoban bulmak mümkün değil. Yerel halkımız bu işi yapmak istemiyor, özellikle gençlerimiz daha çok masa başı işlere yöneliyor. Çobanlık geliyor. Afgan olmayınca bir son. Benim köyümde gençlere 16 bin liraya varan maaşlar veriliyor. “Sana 16 bin lira maaş vereyim sigortanı yaptırayım diyorum ama inanın kabul etmiyorlar. . Afgan çobanlardan memnunum, çocukluktan beri hayvancılıkla uğraştıkları için işlerini çok iyi yapıyorlar” dedi.

5 yıldır Türkiye’de çobanlık yaptığını söyleyen Cemal Mirzai, “Burada 600’e yakın hayvanla uğraşıyorum. İşimi seviyorum, keyif alıyorum. Hayatımı burada kazanıyorum. Hayvanlara iki kişi bakıyor. Orada Türkiye’de evcil çoban yok, bu yüzden işimizi düzgün yaptığımız için bizi tercih ediyoruz. Onlar da yapıyor” şeklinde konuştu. – YOZGAT

haberpertek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu