Haber

Yurt Dışından Oyların Türkiye’ye Getirilmesi İşlemleri Tamamlandı

Haberler: GÜRKAN DEMİRTAŞ – Kamera: ONUR BİNGOL

Yurt dışında kullanılan oylar türkiye Aktarım işlemi tamamlanmıştır. Bu sabah başlayan diplomatik torbalardan oyların çıkarılarak sandıklara yerleştirilme süreci akşam sona erecek. Süreçle ilgili bilgi veren Yabancı İlçe Seçim Kurulu Başkanı Ali Uğuz, “Bugün itibariyle diplomatik poşetleri açıp sandıklara yerleştireceğiz. Akşam kapıyı tekrar kilitleyeceğiz. 14 Mayıs sabahı seçim kurulunda ben ve 4 siyasi parti temsilcisi ile birlikte yine burada çuvalları çıkaracağız.” ANKA KUŞU HaberlerYurt dışından oy transferine ilişkin CHP heyeti üyesi Yüksel Mansur Kılıç, ajansına yaptığı açıklamada, “Büyük salondaki sandıklar Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu tarafından korunuyor. Kapıda beş adet kilit var, ama bununla da yetinmiyoruz.Yurtdışı Seçim Kurulu.Ankara’daki temsilcimiz de bu faaliyetlere katılıyor.Ankara’daki gençlik kollarımız da bu çalışmalar sırasında burada nezaret ederek bize emanet edilen oyları denetliyor.”

türkiyeTürkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Seçimleri için yurt dışında oy kullanan vatandaşların oylarını içeren kargo. türkiye Getirilme süreci tamamlanmıştır. Yurt dışında oy kullanan vatandaşların oyları Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) merkeze getirildi. Merkeze getirilen oyların tasnif edilerek sandıklara yerleştirilme süreci bu sabah başladı. İşlemler akşam saatlerinde sona erecektir.

Oyların tasnifi devam ederken, Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu Başkanı Ali Uğuz, merkezdeki süreç ve süreçlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Ali Uğuz dedi ki:

“YSK’ya bağlı Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu olarak 27 Nisan’dan Mayıs ortasına kadar yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız 72 ülkedeki 151 temsilcilikte oyunu kullandılar. Bu oylar, gördüğünüz diplomatik torbalara konarak doğrudan bize geldi. Avrupa’dan 3 kargo uçağıyla Ankara.Lyon, Köln ve Berlin’den 3 kargo uçağıyla 62 akçede oyları aldık, 11 tıra yükledik, buraya getirdik, ben ve 4 siyasi kilitle kilitledik. ilçe seçim kurulu üyesi olan parti temsilcileri bugün Arnavutköy Geçici Seçim Kurulu’nun diğer temsilciliklerden topladığı oyları bugün Arnavutköy’deki 4. Geçici Seçim Kurulu’na teslim etti. PTT sabah teslim aldık, burada da topladık.

“GÜMRÜK DAHİL 1 MİLYON 817 BİN 10 OYUMUZ VAR”

Şu anda burada 27 Nisan-9 Mayıs tarihleri ​​arasında kullanılan yurt dışı seçim temsilciliklerinde yaklaşık 1 milyon 696 bin, gümrük dahil 1 milyon 817 bin 10 oyun var. Gümrüklerde oy verme işlemi devam ediyor. 14 Mayıs 17:00’ye kadar devam edecek. Bu oylar gümrükte kurulan seçim kurullarında sayılacak ve birleşme tutanağı bize getirilecek.

“DİPLOMATİK ÇANTALARI AÇACAĞIZ, KUTULARA YERLEŞTİRECEĞİZ. AKŞAM KAPIYI TEKRAR KİLİTLEYECEĞİZ”

Bugün prestijli diplomatik poşetleri açıp sandıklara yerleştireceğiz. Akşam kapıyı tekrar kilitleyeceğiz. 14 Mayıs sabahı ben ve seçim kurulunda görevli 4 siyasi parti temsilcisi ile buradaki çuvalları çıkaracağız. Burada kuracağımız 1410 sandıkta sandık kurulu oluşturacağız, dışarıda da kurul oluşturacağız. Geçenlerde o gün sandık kurulunda görev alacak arkadaşlarımıza ve memurlarımıza kurs verdik. Sayım, dökümü nasıl yapacaklarını anlattık. O gün sandıklar kurulacak. Türkiye ile birlikte sandıklarımız saat 17.00’de bir lider, bir memur, üç siyasi parti temsilcisi ve yeterli sayıda gözlemci huzurunda açılacaktır. Sayım yapılacak. Alınan tutanaklar yukarıda oluşturmuş olduğumuz seçim komisyonumuzun merkezinde toplanacaktır. Daha sonra bu birleşmeleri YSK üzerinden YSK’ya göndereceğiz ve süreç tamamlanacak.

“İKİNCİ TUR BAŞARISIZ OLURSA 15’İNDEN İTİBAREN HEMEN BALELERİN BASIMINA BAŞLAYACAĞIZ. OYLAMA ÜÇ GÜN SÜRECEK”

İkinci tip için ise hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Takvimimiz çok kısa. Ancak ikinci ilaçta sadece cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacağı için mevcut seçmen sayımızı ve olağan seçmen sayımızı da dikkate alarak 15’inden itibaren hızlı bir şekilde oy pusulalarını basmaya başlayacağız. Diplomatik çantalarımızı hazırlayacağız. Üç gün içinde diplomatik kuryelerle yurt dışına göndereceğiz. Oylama üç gün sürecek. Sonra diplomatik çantalar aynı şekilde bize geri dönecek. 28 Mayıs’ta yeniden sayım işlemini burada yapacağız.”

KILINÇ: “YURT DIŞI OY SAYIM MERKEZİ BİZİM BULUNDUĞUMUZ BÖLGE BU”

Yurt dışından oyları taşıma sürecinde olan CHP heyetinde yer alan İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Anka Haber Ajansı’na süreçle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kılınç şunları söyledi:

“Yurtdışı seçmenlerimiz 27 Nisan-9 Mayıs tarihleri ​​arasında yurt dışındaki birliklerde oylarını kullandılar. 9 Mayıs’ta yurt dışı birliklerde oy kullanma süreci tamamlandı. Sandıkların Türkiye’ye getirilmesi çalışmaları başladı. Bir yandan sandıklar Esenboğa Havalimanı’na charter seferlerle inen 3 uçak tarafından getirildi.Sabah saatlerinde İstanbul Havalimanı’na gelen sandıklar, bugün burada bulunduğumuz Ankara Ticaret Odası Merkezi’ne getirildi.

“Kurum sırasında CHP’nin 1430 sandığı ve 400 gözlemcisi olacak”

Şimdi burada güvenlik nasıl sağlanacak? CHP burada ne yapacak? CHP İstanbul’dan iki araçla gelirken, iki araçla CHP’li yetkililerin ve benim de içinde bulunduğum bir heyet eşlik etti. Yani benim gözetimim altında İstanbul Havalimanı’ndan ATO merkezine iki araç geldi. Burada oyların 14 Mayıs’ta sayılması adetten olacak. 14 Mayıs saat 17.00’de yabancı oyların sayımı burada yapılacak. Bu sayım sırasında CHP’nin 1430 sandık görevlisi ve 400 gözlemcisi olacak. O zamana kadar büyük salondaki sandıklar Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu tarafından korunuyor. Kapıda beş kilit var ama bununla yetinmiyoruz. Yurtdışı Seçim Kurulundaki temsilcimiz de bu faaliyetlere katılmaktadır. Ankara’daki gençlik kollarımız da bu faaliyetler sırasında bize emanet edilen oyları denetliyor.

CHP, yurtdışındaki seçmenlerimizin oy kullandığı andan itibaren tüm zincirde temsilcilerini bulundurarak süreci güncel tutmuştur. Bu sabah ATO’ya son oylar geldi. Yurt dışındaki seçmenlerin oylarını getirme süreci tamamlandı.

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu