Haber

Zorunlu Deprem Sigortası: DASK Sigortası Nedir? Yaptırmak zorunlu mu, ücreti ne kadar?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen büyük depremin ardından vatandaşlar zorunlu deprem sigortası arayışına girdi. Bu sigorta, deprem nedeniyle binalarda meydana gelen hasarlara karşı finansal güvence sağlar. Zorunlu deprem sigortası faaliyetleri, Doğal Afet Sigortaları Havuzu tarafından yürütülmektedir. Peki DASK Sigortası Nedir? DASK sahibi olmak zorunlu mu? Ücreti ne kadar?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından vatandaşlar hayatlarını garanti altına almak için sarsıntı sigortası aramaya başladı.

Doğal Afetler ve Sigorta Kurumu ise ülkemizde doğal afetlerin neden olduğu kayıpları en aza indirmek için vatandaşları zorunlu sarsıntı sigortası yaptırmaya yönlendiriyor.

DASK Sigortası Nedir?

2000 yılında kurulan Doğal Afet ve Sigorta Kurumu, Türkiye’de Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak ve uygulamak gibi çeşitli faaliyetlerden sorumlu bir kamu kurumudur.

DASK, vatandaşların oturduğu binada depremden kaynaklanabilecek yangın, heyelan, tsunami gibi olumsuzluklara karşı Zorunlu Sarsıntı Sigortası ile mali güvence sağlıyor.

Ayrıca evin depremin şiddeti nedeniyle hasar görmesi veya oturulamaz hale gelmesi durumunda DASK poliçesi ile kayıp tazmin edilir.

DASK tarafından sağlanan sarsıntı poliçesi ile birçok hasar karşılanabilmektedir. İşte deprem sigortası kapsamındaki hasarlar;

  • Evin deprem nedeniyle yıkılması

  • Evin temeline, bahçe duvarına, asansöre, merdivenlere, koridorlara, çatılara ve daha birçok hasara

  • Depremin neden olduğu çeşitli doğal afetlerin neden olduğu hasarlar.

DASK Sigortası Yaptırmak Gerekli mi?

Deprem sigortası DASK, sigorta acenteleri ve bankalar aracılığıyla sağlanmaktadır. Konut ve iş yeri sahibi olanların DASK poliçesine sahip olması zorunludur. Kiracı deprem sigortası yaptırabilir. Ancak, sigorta poliçesi evin sahibine düzenlenir.

Yapmayanlara herhangi bir mali yaptırım uygulanmaz. Ancak Zorunlu Şok Sigortası olmayan konutlara elektrik, doğalgaz gibi hizmetler verilmemektedir.

Zorunlu Beyin Sarsıntısı Sigortası olanlar, sözleşmede belirtilen poliçe sürelerinin bitiminden önce yenilemek zorundadır.

DASK Sigorta Fiyatı Ne Kadar?

Zorunlu Deprem Sigortası’nın fiyatı bu yıl değişti. 2023 yılı itibari ile betonarme yapılar 3 bin 16 TL, diğer yapılar ise 2 bin 80 TL’ye mal oldu. Bir konut için belirlenen azami teminat bedeli 640 bin TL olarak belirlendi. Ayrıca her yıl yenilenen poliçelerde %20 indirim uygulanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu