Haber

AGD ve MGV Başkanı: Mescid-i Aksa mücadelesi zorunluluktur

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Ulusal Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan, “Mescid-i Aksa’ya ilişkin mücadelemizi sunarken bir tercihi mesele olarak değil, zorunluluk olarak sunmalıyız.” söz konusu.

Turhan, AGD Edirne Şubesi’nin Türkan Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlediği “Kudüs Gecesi” programında yaptığı konuşmada, Filistinlilerin mücadelesine gölge düşürmek için bilgi kirliliği yaratıldığını söyledi.

Televizyondaki akademisyen, yazar ve programcıların Mescid-i Aksa ve Filistin meselesini “Arap mücadelesi” olarak değerlendirerek üzerini örtmeye çalıştıklarını belirten Turhan, “Mescid-i Aksa meselesi, Kudüs-ü Şerif meselesi değil. bir ırk mücadelesidir, bir inanç ve itikat meselesidir. Yüzlerce kişinin sebepleri vardır ama birkaçını belirteyim. Öncelikle Mescid-i Aksa bizim ilk kıblemizdir. Yani mesele toprak meselesi değil. Peygamber Efendimiz Kudüs’ten, Mescid-i Aksa’nın bulunduğu topraklardan Miraç’a çıkmıştır. Mescid-i Aksa ile “İlgili mücadelemizi ortaya koyarken bir mesele olarak değil, bir zorunluluk olarak bir tercih ortaya koymalıyız. ” dedi.

Turhan, Filistinlilerin daha önceki savunma operasyonlarından farklı olarak 7 Ekim’den bu yana bir fetih operasyonu içinde olduklarını belirtti.

AGD Edirne Şube Başkanı Abdülhamit İriş de İsrail’in saldırılarında bebek, çocuk ve kadın başta olmak üzere 11 binden fazla Gazzeli’nin katledildiğini belirtti.

İsrail’in tüm savaş suçlarını işlediğini belirten İriş, “İsrail’in zulmünü ve terörünü tüm dünyaya haykırmaya devam edeceğiz. Mescid-i Aksa’mız özgürleşinceye, kan ve gözyaşı dökülünceye kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Kutsal Filistin toprakları sona erer.” söz konusu.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve sinevizyon gösterisinin de yer aldığı programda müzisyen Ammar Acarlıoğlu marşlar seslendirdi.

Programa siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu