Ekonomi

Yeni Zigana Tüneli’nden 1 milyon 986 araç geçti

Zigana Dağı eteklerinde 14,5 kilometre uzunluğunda dünyanın üçüncü, Avrupa’nın ve Türkiye’nin en uzun çift tüplü karayolu tüneli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 3 Mayıs 2023 tarihinde ulaşıma açıldı. Tünel, Trabzon-Gümüşhane arasındaki yolculuk süresini 1,5 saatten 40 dakikaya düşürdü.

Uluslararası Yol Federasyonu 2023 Küresel Başarı Ödülleri kapsamında “inşaat metodolojisi” kategorisinde en iyi proje ödülüne layık görülen tünel, dik yokuşlardan taş düşmesi gibi sorunları ortadan kaldırarak sürücülere daha güvenli ve konforlu ulaşım sağlıyor. mevcut Trabzon-Gümüşhane sınırında ise keskin virajlar ve rampalar bulunuyor.

“Rotadaki 90 viraj ortadan kaldırıldı”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Yeni Zigana Tüneli’nin inşasıyla mevcut 12 metre genişliğindeki devlet yolunun 2×2 şeritli bölünmüş yola dönüştürüldüğünü söyledi.

Proje kapsamında Zigana Dağı zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve ilk tünelde 1825 metreye düşürülen rakımın daha sonraki çalışmalarla 613 metre azaltılarak 1212 metreye düşürüldüğünü belirten Uraloğlu, şunları kaydetti: , “Projeyle mevcut güzergahta 90 viraj ortadan kaldırıldı. Eğim yüzde 7,7’den düşürüldü. Yolun geometrisi yüzde 3,3’e düşürülerek iyileştirildi. Kış şartlarında kesintiye uğrayan trafik akışı kesintisiz ve konforlu bir şekilde sağlandı” dedi.

Yakıttan ve zamandan tasarruf edildiğinin altını çizen Uraloğlu, “Böylece 57 milyon lirası zamandan, 133 milyon lirası akaryakıttan olmak üzere yılda 190 milyon lira tasarruf sağlanacak, karbon emisyonu da 16 bin 598 ton azalacak.”

Projenin sürücülere sağladığı güvenli ve konforlu ulaşım olanağına dikkat çeken Uraloğlu, “Karadeniz kıyısındaki yerleşim yerlerine, limana, turizm ve sanayi merkezlerine trafiğin sorunsuz akışını sağlayan Ziigana Tüneli, ulaşımın daha hızlı sağlanmasına katkı sağlıyor. ve daha güvenli uluslararası ticaret.” dedi.

Bakan Uraloğlu, Zigana Tüneli ve bağlantı yollarının imalat, tasarım ve denetiminde tüm yerli ve milli kaynakların kullanıldığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Proje Türk mühendis ve işçiler tarafından yapılmıştır. Zigana Tüneli, ülkemizin ve Avrupa’nın en uzun çift tüplü karayolu tünelidir. Hizmete girdiği 3 Mayıs 2023 tarihinden bu yana Zigana Tüneli’nden 1 milyon 986 araç geçiş yapmıştır. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu